Nowa budka lęgowa w naszej szkole

Nasza szkoła, na wniosek składany przez nauczycieli biologii, p. Sabinę Sapkowską  i Ewę Grzegorczyk, otrzymała budkę lęgową dla ptaków. Została ona umieszczona na sośnie, przy bramie wjazdowej na teren szkoły, od strony ul. Nowakowskiego. W zawieszaniu budki przez konserwatora p. Tomka uczestniczyli uczniowie z klasy 5a podczas lekcji biologii, którzy zostali zapoznani ideą jej zakładania. Podczas zajęć uczniowie klasy 5a znaleźli odpowiednie drzewo na terenie szkoły w stosunkowo cichszym miejscu. Następnie  za pomocą kompasu wyznaczyli kierunek od strony - wschodniej. Pan konserwator zawiesił budkę na wysokości około ponad 3m nad ziemią.

Nasza budka lęgowa określana jest mianem typu A. Oznacza to, że jej otwór wylotowy ma średnicę 33 mm, a szerokość boku dna mieścić się w zakresie 11-17 cm.  W budkach tego typu zalęgają się: bogatka modraszka, mazurek, wróbel, pleszka, kowalik, muchołówka żałobna. Budki lęgowe stanowią substytut dziupli naturalnych, a dzięki nim można w tani i szybki sposób zwiększać liczebność wielu gatunków dziuplaków wtórnych: sikor, pleszek, muchołówek.

Jest to już druga budka dla ptaków  na terenie naszej szkoły. Mamy nadzieję, iż wkrótce zagoszczą w nich mali lokatorzy. Jednocześnie zachęcamy wszystkich tych, którzy mają taką możliwość o zakładanie budek w swoich ogrodach lub sadach.

Sabina Sapkowska