Konkurs Historyczny - 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Z okazji zbliżającej się 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – 1791 roku.

Ogłaszamy konkurs dla uczniów klas IV – VIII naszej szkoły na plakat historyczny.

Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja w 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego nazywanego też Sejmem Wielkim , który obradował od 1788 do 1792 roku. Była to ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej po pierwszym rozbiorze w 1772 roku. Powszechnie się uznaje że była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie po amerykańskiej z 1787 roku. Konstytucja 3 maja Rzeczypospolitej znosiła wolną elekcję, wprowadzała trójpodział władzy na: ustawodawczą – sejm , wykonawczą – król i Straż Praw czyli rząd i sądowniczą,. Na mocy Konstytucji 3 maja w Rzeczypospolitej zniesiono wolną elekcję. Od tego czasu tron miał być dziedziczony. Podczas obrad sejmu walnego , przestała obowiązywać zasada liberum veto co przyczyniło się do ograniczenia wpływu magnatów i obcych mocarstw. Konstytucja znosiła podział Rzeczypospolitej na Polskę i Litwę , ustanawiając jedno państwo – Rzeczypospolitą Polską. Konstytucja zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną , ograniczała demokrację szlachecką. Wprowadzała częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan szlachty i chłopów pod ochronę państwa. Po mimo starań twórców konstytucji i stoczenia wojny z Rosją w jej obronie obowiązywała tylko przez 14 miesięcy.

Zadaniem uczestników konkursu jest namalowanie plakatu dotyczącego uchwalenia konstytucji 3 maja. Format i technika wykonania pracy jest dowolna.

Prace konkursowe przyjmujemy do 15 maja 2024 roku. Prace można przynosić do nauczycieli historii na odwrocie pracy podpisane czytelnie imię nazwisko klasa do której uczęszcza uczeń.

Nagrodę w konkursie będzie dla wszystkich uczniów ocena z historii 5 lub 6 z wagą 3. Dla trzech najlepszych prac komisja konkursowa przewiduje nagrody rzeczowe.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie historycznym.

Pozdrawiamy!!! Zespół Nauczycieli Historii.