NASZA SZKOŁA PRZYSTĄPIŁA PO RAZ KOLEJNY DO REALIZACJI PROJEKTU TRADYCYJNY SAD

Projekt "Tradycyjny Sad" organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie (źródło: http://www.tradycyjnysad.pl/index.php?m=op).

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
• Minister Klimatu i Środowiska,
• Minister Edukacji i Nauki,
• Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

  • Wiceprezes Rady Ministrów Ministra Rolnictw i Rozwoju Wsi Henryk Kowalski.

    Partnerami Projektu są:
  • Fundacja Bank Ochrony Środowiska
    • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
    • Inhort Instytut Ogrodnictwa

 

CELE PROJEKTU:


  • Upowszechnianie wiedzy o tradycyjnych odmianach drzew owocowych, które charaktery- zuje wyjątkowy smak owoców oraz naturalna odporność na mróz, choroby i szkodniki.
    • Edukacja na temat naturalnego sposobu pielęgnacji drzew.
    • Promocja zdrowej żywności, pozbawionej oprysków chemicznych.
    • Zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.
  • Zwiększenie zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian.

REALIZACJA PROJEKTU:


Projekt podzielony jest na dwa etapy główne i dodatkowy etap nieobowiązkowy. Zakończenie realizacji każdego z nich zwieńczone jest przesłaniem raportu. Działania w etapach polegają na zdobyciu wiedzy, wykorzystaniu jej w praktyce oraz wypromowaniu wykonanych zadań                 w środowisku szkolnym, lokalnym i przez Internet.

ETAP I - ROZMAWIAMY O SADZIE-  polega na powołaniu 10-osobowych uczniowskiego zespołu, który ma do wykonania wiele zadań, podzielone na cztery poddziałania: budowanie zespołu, zdobywanie wiedzy, zaplanowanie sadu i promocję projektu.

W ramach powierzonych zadań grupa m.in. zdobywa wiedzę z zakresu sadownictwa                 i sposobu pielęgnacji drzew. Wybiera odmiany rekomendowanych odmian, ustala optymalne zabiegi agrotechniczne i prowadzi Księgę Sadu. Ponadto zespół ma za zadanie wypromowanie inicjatywy w środowisku szkolnym i znalezienie wolontariuszy oraz przygotowanie planu, kosztorysu i terenu do założenia minisadu. Uczniowie musieli też stworzyć logo zespołu, ulotki, plakaty i przygotować prezentację na temat projektu oraz przedstawić ją uczniom naszej szkoły. Na koniec sporządzają raporty na platformie.  Z kolei Szkolny koordynator, Pani Sabina Sapkowska,  przeprowadziła lekcję na temat tradycyjnych odmian jabłoni pt „Kuszenie starym jabłkiem” oraz służy pomocą i czuwa nad realizacją poszczególnych zadań.

 

ETAP II - SADZIMY SAD - to etap praktycznego sadowniczego działania w oparciu                                       o przygotowany wcześniej plan wraz z prowadzeniem aktywnej akcji promocyjnej. Odbywa się po ukończeniu etapu I.

ETAP DODATKOWY - TWORZENIE POMOLOGICZNEJ MAPY POLSKI
To etap nieobowiązkowy. Polega na zlokalizowaniu historycznych odmian drzew owocowych (sprzed 1960 roku) - jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni.

 Członkowie Zespołu: w jego skład zespołu wchodzą uczennice klasy 8d i 8c:

Kinga Tołwińska, Nikola Sadanowicz, Natalia Sołomianko, Antonia Podolińska i Ksenia Syrota oraz  Lakyte Mikole, Amelia Borawska, Zuzanna Woźniewska, Oliwia Pawłuszewicz                          i Gabriel Gordon. Opiekunem jest p. Sabina Sapkowska .

Zespół walczy o grant dla szkoły w wysokości 250zł na założenie mini sadu, a dla siebie o cenne nagrody.

 

Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Zachęcamy do współpracy przy naszym wspólnym sadzie. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.tradycyjny.sad, a tych którzy zamarzą o własnym do zapoznanie się z Poradnikiem na w/w stronie.

Powrót na początek strony